Wycieczka Wrocław

Wycieczka Wrocław

W dniach 23, 24 i 25 listopada 2022r. uczniowie naszej szkoły z klas IV – VIIIuczestniczyli
w trzydniowej wycieczce do Wrocławia i Świdnicy.Wycieczka była dofinansowana
z ministerialnego projektu „Poznaj Polskę”.

Pierwszego dnia odbyliśmy trzygodzinny spacer po centrum Wrocławia. Zwiedziliśmy Ostrów Tumski – najstarszą częścią miasta ze wspaniałą Katedrą z XIII-XIV wieku. Ta gotycka świątynia jest najcenniejszym sakralnym zabytkiem miasta i jednym z najcenniejszych w kraju.

Przy Placu Kościelnym odkryliśmy również wielką ciekawostkę – kościół w kościele,
a mianowicie gotycką kolegiatę Św. Krzyża, gdzie w podziemiach mieści się kolejny gotycki kościół – Św. Bartłomieja. Następnie przeszliśmy Mostem Tumskim, przez wrocławian nazywanym mostem miłości lub mostem kłódek, na Wyspę Piaskową z kościołem NMP. Szliśmy również krótką uliczką na Starym Mieście o osobliwej nazwie Stare Jatki.  Nazwa ulicy wzięła się od rzeźni, które powstały tu w XIII wieku. Dziś mieszczą się tu galerie sztuki oraz przyciągające uwagę rzeźby zwierząt hodowlanych. Nasze zwiedzanie zakończyliśmy
w Ossolineum z ogrodem opackim – czyli siedzibę dawnejfundacji znanej pod nazwą Zakład Narodowy im. Ossolińskich utworzoną w 1817 r. przez Józefa Maksymiliana hr. Ossolińskiego we Lwowie. Obecnie jest to ważna w kraju placówka naukowa i kulturalna.

Ostatnim punktem naszej wycieczki pierwszego dnia było Hydropolis – centrum wiedzy
o wodzie. Jest to miejsce, w którym technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą ukazaniu wody
z różnych perspektyw. Wystawa podzielona jest na 7 stref tematycznych.

Na każdym etapie naszej wędrówki po Wrocławiu spotykaliśmy się z wrocławskim krasnalami. Dzisiaj ulice, skwery i podwórka Wrocławia zamieszkuje grubo ponad trzystu uroczych krasnoludków, z którymi nasi uczniowie chętnie się fotografowali.

Drugiego dnia odwiedziliśmy słynne wrocławskie ZOO – największy ogród zoologiczny
w Polsce. Żyje tu ponad 12 tysięcy zwierząt reprezentujących 1100 gatunków – większość
z nich jest na wyginięciu. Wielką atrakcją dla nas było Afrikariumw ZOO Wrocław – jedyne na świecie oceanarium poświęcone tylko faunie Afryki. W 21 basenach i akwariach można zobaczyć ponad 350 gatunków ryb oraz ssaków pochodzących z Czarnego Lądu.

Następnie udaliśmy się do  Muzeum Narodowego we Wrocławiu, gdzie w Małej Rotundzie mogliśmy podziwiać słynne dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka z lat 1893–1894 -Panoramę Racławicką, upamiętniające 100. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej. Obraz ten prezentowany jest w formie mappingu na przestrzennej makiecie. Na panoramicznie zaaranżowanym ciągu naściennych ekranów wyświetlana była prezentacja multimedialna przybliżająca postać Tadeusza Kościuszki i innych bohaterów bitwy pod Racławicami, a także historia powstawania słynnego obrazu.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zobaczenie Hali Stulecia we Wrocławiu, jednej
z największych żelbetowych budowli w historii,obiektu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Obejrzeliśmy Visitor Centre  – turystyczną bramę do Hali Stulecia oraz interaktywną, multimedialną wystawę przybliżającą historię zabytku klasy UNESCO, jakim jest Hala Stulecia. Podczas zwiedzania uczniowie korzystali z dotykowych ekranów i map, filmowych i dźwiękowych nagrań, a także odbyli dwie wirtualne wycieczki opracowane w technologii Virtual Reality. W ich trakcie można było poznać samego architekta Hali Stulecia – Maksa Berga, zajrzeć do miejsc niedostępnych dla zwiedzających, a także, co najbardziej ekscytujące, wzbić się wysoko ponad Halę i Iglicę, aby móc z wysokości poznać kompleks Hali Stulecia i obejrzeć niewiarygodną panoramę Wrocławia.

Odwiedziliśmy też Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, a w nim dwie zabytkowe sale: AulęLeopoldyńską – największą i najbardziej reprezentacyjną salę gmachu głównego –  jedyne
w Polsce, tak dobrze zachowane świeckie wnętrze barokowe z pełnym wystrojem, na który składa się iluzjonistyczne malarstwo ścienne oraz dekoracja i wyposażenie rzeźbiarskie oraz Oratorium Marianum z równie bogatym, jak Aula barokowym wystrojem i wyposażeniem. Oratorium powstało jako kaplica zakonna w latach 1728-1741. Po powołaniu Uniwersytetu
w 1811 roku wnętrze przekształcono w koncertową Salę Muzyczną.

Ostatniego dnia naszej wycieczki, na pożegnanie z Wrocławiem, wjechaliśmy na taras widokowy jednego z najwyższych budynków Wrocławia czyliSky Tower. Z 49 piętra tego drapacza chmur, mimo nienajlepszej pogody, udało nam się zobaczyć panoramę miasta. Następnie pojechaliśmy do oddalonej o ok. 50 km od Wrocławia Świdnicy. To piękne, wiekowe miasto o bogatej tradycji i 700-letniej historii. W mieście przywitała nas piękna, słoneczna pogoda, co jak na koniec listopada było dla nas miłą niespodzianką. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kościoła Pokoju im. Trójcy Świętej w Świdnicy – największej drewnianej barokowej świątynia w Europie, należącego do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Obiekt od 2001 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wysłuchaliśmy historii powstania kościoła oraz opisu najważniejszych elementów jego wystroju z nagrania audio udostępnionego we wnętrzu kościoła.

Następnie udaliśmy się do Katedry Św. Stanisława i Wacława w Świdnicy.Jest to imponująca i ogromna świątynia, większa nawet od katedry Św. Szczepana w Wiedniu czy katedry Św. Wita w Pradze! Odznacza się niezwykle wysoką, strzelistą wieżą, jedną z najwyższych
w Polsce! Ma 101,5 metra wysokości. Katedra to najstarszy i najcenniejszy zabytek miasta, wpisany na listę Pomników Historii, a o jej ciekawej historii i przepięknym, głównie barokowym wystroju, opowiadał nam przewodnik.

Z katedry, spacerkiem dotarliśmy do Rynku w Świdnicy,na środku którego góruje wielki ratusz z dostępną dla turystów wieżą. Oczywiście  skorzystaliśmy z tej atrakcji, dzięki czemu mogliśmy podziwiać panoramę miasta i okolicy z tarasu widokowego.

W tym miejscu zakończyliśmy naszą wycieczkę. Pozostało nam tylko udać się do autokaru
i wrócić bezpiecznie do Zasani. Wspaniałe wspomnienia i zdobyta wiedza o poznanych miejscach pozostaną z nami na zawsze.

Ostrów Tumski (11)

Ossolineum z ogrodem opackim i z wieżą matematyczną

Hydropolis (57)

Hala stulecia z Fontanną Multimedialną (10)

 

Zoo z Afrikarium (41)

 

Panorama Racławicka (70)

 

Katedra w Świdnicy (5) i Kościół Pokoju (6)

Wieża Widokowa Skytower

Historyczne Centrum Wrocławia (11)