Udział uczniów SP Zasań w XXII Małopolskim Zlocie Szlakami Walk Partyzanckich Armii Krajowej

Udział uczniów SP Zasań w XXII Małopolskim Zlocie Szlakami Walk Partyzanckich Armii Krajowej.

15 września 2012 roku grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Zasani wzięła udział w wycieczce turystyczno-krajoznawczej z Zasani na Suchą Polanę zakończonej uroczystością obchodów XXII Małopolskiego Zlotu Szlakami Walk Partyzanckich Armii Krajowej.

Największa atrakcją zlotu była rekonstrukcja walk partyzanckich.

Ów Zlot odbywa się cyklicznie na terenie Suchej Polany. W tym roku miał na celu uczczenie 68 rocznicy walk w rejonie Łysiny, a także podtrzymanie pamięci o partyzantach poległych na tym terenie w czasie II Wojny Światowej.

Była to także okazja do spotkania pokoleń pamiętających czasy okupacji z młodzieżą.

W zlocie wzięli udział turyści, grupy zorganizowane oraz młodzież szkolna pod opieką nauczycieli lub przewodników turystycznych. Spotkanie rozpoczęło się polową mszą w intencji partyzantów i poległych za ojczyznę z udziałem pocztów sztandarowych, kompanii honorowej Wojska Polskiego, kawalerii konnej oraz członków szkoły mundurowej w Dobczycach. Następnie odczytano apel poległych, a pod pomnikiem złożono wieńce oraz znicze.

Po mszy grupa rekonstrukcji historycznej odegrała scenę batalistyczną pomiędzy partyzantami Armii Krajowej a żołnierzami wojsk niemieckich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.