18
wrz.

0

Międzynarodowy Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności, odwagi i zabawy

W piątek 15–tego września obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki, podczas którego uczniowie wspominali historię Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie.
Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książkę pod tytułem „The Dot”, której bohaterką jest mała dziewczynka o imieniu Vashti. Dziewczynka dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Historia ta zainspirowała nauczycieli, bo przecież w każdym z nas tkwią talenty i tak w 2008 roku powstał Międzynarodowy Dzień Kropki.

Celem tego nietypowego święta jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Zwykle obchody Dnia Kropki zaczynają się od przeczytania lub obejrzenia historii małej Vashti, a następnie stworzenia własnego znaku. Nauczyciele organizowali  zajęcia, które pomagały dzieciom odkryć ich talenty i motywowały  do dzielenia się swoją mocną stroną. Niezależnie od wieku, każdy z nas ma jakiś talent, dlatego Dzień Kropki można obchodzić tak samo z przedszkolakami jak i z seniorami.
Tego dnia na korytarzu zagościło mnóstwo kolorowych krop, kropek, kropeczek i piegów na twarzach. Wspólnymi siłami stworzyliśmy DRZEWKO KREATYWNOŚCI, którego liście zamieniły się tego dnia w koła pełne dziecięcych talentów. Urzekła nas również kreatywność rodziców, którzy wyczarowali swoim dzieciom stroje w kropki.
Nie obyło się bez pogadanki na temat wiary we własne możliwości i talent. Szkolni młodzi informatycy pod bacznym okiem nauczycieli kropkowali aplikacje komputerowe.

To był wspaniały i niezapomniany dzień!
W tym dniu nikt nie był „ w kropce”, za to wszyscy byli „zakropkowani”.