Dzień Żołnierzy Wyklętych

W związku z narodowymi obchodami Dnia Żołnierzy Wyklętych, nasza szkoła włączyła się również we wspólne obchody tego wydarzenia. Samorząd Uczniowski przygotował gazetki okolicznościowe, a starsze klasy miały możliwość, w ramach lekcji historii, obejrzeć prezentację poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się informacje zgromadzone na temat Żołnierzy Wyklętych z naszego regionu.

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

Wyklęci to żołnierze, którzy nie uznali końca II wojny i widząc kolejne niebezpieczeństwo w postaci sowieckiego agresora postanowili sprzeciwić się mu walcząc z bronią w ręku. Wypowiedzieli walkę nie tylko komunistycznemu okupantowi, ale także jego propagandzie, która uczyniła z nich bandytów. Wielu z nich zapłaciło cenę najwyższą – zostali wyklęci z państwa, społeczeństwa, a ostatecznie pozbawieni życia. Bardzo często spoczywają w bezimiennych grobach, często niezidentyfikowanych. Nil, Zapora, Inka czy Łupaszka to ludzie, którzy dla państwa polskiego poświęcili swoje życie, a przez długi czas uznani byli za zdrajców.

EMIL PRZECISZEWSKI – MIESZKANIEC KAWCA, GMINA RACIECHOWICE, POWIAT MYŚLENICKI

Brał udział w słynnej zasadzce pod Łapanowem 31.03.1946r, w której brał udział razem z oddziałem „Salwy” (w akcji tej zginęło kilku działaczy komunistycznych). Ujawnił się 6.03. 1947r. po ogłoszonej amnestii. Następnie został aresztowany 17.03.1947r. i zbiegł z transportu do prokuratury w Nowym Sączu. Od września członek oddziału Józefa Miki.

 

ODDZIAŁ  „LESZKA” POD DOWÓDZTWEM JÓZEFA MIKI PS. „WRZOS”, „LESZEK”

 

Oddział działał w latach 1947-1950. W jego skład wchodzili: E. Przeciszewski, T. Lenart ps. „Kociak”, „Kancik”, F. Mróz ps. „Żółw”, „Bóbr”. Oddział działał na pograniczu powiatu myślenickiego, bocheńskiego i limanowskiego. Według UB oddział dokonał około 70 akcji. W późniejszym okresie zostali zmuszeni do ukrywania się, ze względu na własne bezpieczeństwo.

Ostatecznie agent UB Marian Strużyński doprowadził do aresztowania J.Miki i F. Mroza 6. i 10 października 1950 roku w Kornatce i Winiarach. Przeciszewski i Lenart zginęli w trakcie aresztowania Mroza. Zostali pochowani na cmentarzu w Dobczycach w bezimiennym grobie.

Mika i Mróz zostali skazani 12.05.1950 roku na karę śmierci, którą wykonano 25.06.1951 roku. Spoczęli na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.