23
Sty

0

Ciężkowice 20 września 2014

Wycieczka do Ciężkowic

Dnia 20.09.2014 r. w sobotni pochmurny poranek uczniowie naszej szkoły wyjechali na daleką wycieczkę do Ciężkowic położonych w urokliwej dolinie rzeki Biała przy trasie łączącej Tarnów z Krynicą.
Okolica przez nas odwiedzana ma charakter szczególnie turystyczny. Znajduje się tu wiele punktów widokowych, niezwykłych atrakcji przyrody, także nieożywionej , wiekowe zabytki architektury, obiekty muzealne i żywy folklor.
Najpierw nasze kroki skierowaliśmy do „ Skamieniałego Miasta”. Jest to oryginalny twór skalny – wąwóz , głęboki na 15-25 metrów, a długi na około 70 metrów. Dno wąwozu jest wąskie z licznymi progami skalnymi , pionowo opadającymi ścianami z licznymi spękaniami i szczelinami porośniętymi roślinnością, wśród której wiele gatunków jest chronionych prawem. Z mapą w ręku zwiedzaliśmy rezerwat i podziwialiśmy nie tylko formacje skalne, z których większość posiada własne nazwy związane z ich wyglądem, ale i przepiękną panoramę Pogórza Ciężkowickiego.
Naszą wspinaczkę, niestety, przerwał deszcz i szybko przemieściliśmy się do Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków, gdzie oglądaliśmy faunę i florę Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego , który położony jest w widłach rzek Białej i Dunajca.
Ekspozycja, o której mowa, obejmuje około 200 gatunków ptaków, pół tysiąca owadów, liczne trofea łowieckie i termoplasty ssaków. Miejsce to dostarczyło naszym uczniom niesamowitych wrażeń.
Następnie posililiśmy się w restauracji i ruszyliśmy w kierunku Gródka nad Dunajcem, gdzie oglądaliśmy wspaniały romański kościółek- sanktuarium śś .Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu. Po przeciwnej stronie Dunajca podziwialiśmy zabytkowy zamek Tropsztyn.
Myślę, że uczestnicy wycieczki zapamiętali ten dzień na długo, ponieważ wiele ich nauczył i wzbogacił o dodatkowe umiejętności .

Do zobaczenia na szlaku!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.